Alaçatı
BÖLGEDEKİ VİLLA SAYISI...
ŞU ANKİ HAVA DURUMU...°

Alaçatı Kiralık Villa ⭐ HepsiVilla’dan Alaçatı Villa Kiralama Hizmeti

Türkiye’de tatil denilince akla gelen ilk yerlerden birisi olan Alaçatı, İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir mahalledir.Çeşme ismini burada çok miktarda bulunan kaynak suları ve buz gibi akan çeşmelerden almaktadır.Ayrıca bir zamanlar adını almış olduğu çeşmelerin sayısı yüze yakın olduğu ve bu çeşmelerin hepsinin kendine özgü mimarisi bulunduğu bilinmektedir.Çeşme her sene yerli ve yabancı çok sayıda turisti misafir etmektedir.Burada bulunan mavi bayraklı plajlar, festivaller, beach club eğlenceleri ve en önemlisi 1850li yıllarda yapılmış olan tarihi taş evler bu bölgeye gelip gören tatilseverleri kendisine hayran bırakmaktadır.Tüm bunların yanı sıra Alaçatı’nın asıl ünlenmesindeki baş aktör sörf sporuna uygun bir yer olmasıdır.Üç yüz otuz günü aşkın rüzgarlı güne sahip olması, bu bölgeyi sörf için oldukça uygun hale getirmektedir.Bölgeyi ayrıcalıklı kılan bir diğer konu ise damla sakızı ağaçlarıdır.Bu bitki türü dünyada ender bulunan bir tür olup, Türkiye’de ise sadece Alaçatı’da yetişmektedir.

Günümüzün en popüler tatil yerlerinden birisi olan Alaçatı, özellikle sahip olduğu taş mimari evler ve eski çeşmeleri sayesinde tarihi bakımından insanlarda oldukça merak uyandırmaktadır.Alaçatı’nın tarihi Arkaik döneme kadar dayanmaktadır.Antik çağda Agrilia olarak bilinen Alaçatı, Osmanlı döneminde ise piyade köyü olarak bilinir.Sonrasında ise bu dönemde bölgeye yerleşen Alacaat Aşiretiyle birlikte bu aşiretin ismiyle anılmaya başlar.1830 yılında ise bölge ayanının çağırmasıyla birlikte Rum nüfusu buraya yerleşir.Alacaat köyünde sıtmaya yol açan bataklığı kurutmak üzere, Alaçatı Limanı’na bir kanal açılır. Açılan kanal ise sonradan gemilerin yanaştığı bir liman olur. Yöredeki toprak sahibi Türkler, kanal inşası için gelen Rum işçilere tarlalarını “imar” edip işlemeleri koşulu ile verir. Böylece denizden bir kaç kilometre içeride bir köy kurulur. Bugün Alaçatı’nın birer birer restore edilmekte olan göz alıcı taş evlerinin çoğu, 1850-1890 yılları arasında inşa edilen bu tarihi evlerdir.Rumların yöreye yerleşip Türk toprak sahiplerinin verimli tarlalarını kiralamasıyla Alaçatı’da bağcılık da gelişmeye başlar. Maddi olanakları geliştikçe işlettikleri tarlaları satın almaya başlayan Rumlar ile birlikte ticaret hayatı da hareketlenir. Çoğu Rum olan nüfus, o tarihlerde 12.000’e ulaşmıştır ancak 1912 yılındaki Balkan Savaşı’nda, Balkanlar’dan kaçan göçmenlerin yurda gelmesiyle Rumlar da göç etmeye başlar. 30 Ocak 1923’te Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan “mübadele anlaşması” ile Türkiye’deki yerleşik Ortodoks Rumlar Yunanistan’a gönderilir.

Çeşme’nin en gözde tatil merkezlerinden birisi olan Alaçatı; sörfe elverişli koyları, tarihi taş evleri ve sanat galerileriyle tatilseverlere dolu dolu tatil geçirme fırsatı sunmaktadır.Alaçatı’ya geldiğinizde görebileceğiniz yerlerden bazılarını sizin için derledik.Bunlardan ilki yel değirmenleri...Yılın yaklaşık üç yüz otuz günü rüzgarlı geçen Alaçatı’da eski ve yeni çok sayıda yel değirmeni bulunmaktadır.İkinci olarak gelmişken görmeniz gereken yer ise eskiden Rumların ağırlıkta oturduğu beldelerden biri olan Alaçatı‘nın dar sokakları Rumların inşa ettiği birbirinden güzel taş evlerdir.Ayrıca Alaçatı’da yer alan; butikleri, restoranları, hediyelik eşya dükkanları ve el işi dükkanları buluşturan Kemalpaşa Caddesi...Bir diğer yer ise günümüzde Pazaryeri Camii olarak kullanılan Ayios Konstantinos Kilisesidir. 1874 yılında Yuhannis Halopas tarafından yığma moloz taş tekniği kullanılarak inşa edilen kiliseyi özel kılan ise camiye dönüştürülürken kilisenin esasına sadık kalınmasıdır.Ve son olarak da bembeyaz kayaları, masmavi denizi ve sakinliği ile Alaçatı’nın saklı cenneti olarak görülen Delikli Koyu’nu ziyaret edebilirsiniz.

Alaçatı’nın merkezinde tatilseverlerin gidip eğlenebileceği birçok mekan bulunmaktadır.Bu mekanlarda dilediğinizce içeceğinizi yudumlayıp müzik eşliğinde eğlenebilirsiniz.Ayrıca bölgeye yakın yerlerde çok sayıda festivallerde bulunmaktadır.Festival ruhunu seven tatilseverler bu festivalleri de tercih edebilir.

Alaçatı’ya gelen tatilseverler için oldukça çeşitlilik gösteren yemekler mevcuttur.Yörenin öne çıkan , farklı kılan yiyecekleri ise; sakızlı muhallebi, kabak çiçeği dolması, midyesi ve kumrusu meşhurdur.

Alaçatı kendine has dokusu ve mimarisiyle dikkat çeken tatil yerleri arasında yerini almıştır.Alaçatı’ya gelmişken yapabileceklerinizi sizin için derledik 1.)Hacımemiş Mahallesinde yer alan antikacılar oldukça meşhurdur.Bu mahallenin kafe ve restoranlarının yanı sıra küçük seramik cam atölyeleri de mevcuttur. 2.)Deniz-Kum ve Güneş...Bu üçlünün en güzel buluşma noktalarından birisi Alaçatı’dır. 3.)Alaçatı’nın pazarında giyim meyve sebzenin yanı sıra el yapımı reçel gibi ürünleri de bulmanız mümkündür. 4.)Dünyanın en iyi sörf merkezlerinden birisi olan Alaçatı’da rüzgar sörfü yapabilir ya da her yıl düzenlenen şampiyonaları izleyebilirsiniz.

Alaçatı’ya özel aracınızla, uçakla ya da otobüs yoluyla ulaşım sağlanabilmektedir.Özel araçla gidebilmek için İzmir-Çeşme Otoyolu’nun Çeşme’den bir önceki çıkışı Alaçatı merkeze kadar gidiyor. Özel araçla Alaçatı’ya gitmek isteyenler İzmir-Çeşme Otoyolu’nun Alaçatı çıkışını kullanarak 70 km’lik mesafeyi 1 saat gibi sürede tamamlayabilir.Havayoluyla gelmek isteyenler ise en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı’dır.Otobüsle seyahat edecek olan tatilseverler içinse İzmir-Alaçatı-Çeşme rotasında seferleri bulunan Çeşme seyahat otobüsleri yılın her dönemi kullanılabilmektedir.

Merak Ettikleriniz

Villa tatili hakkında en çok merak edilen başlıklar
Sorular ve Cevapları

Aklınıza takılan tüm soruları sayfamıza yazabilir hızlıca cevaplara ulaşabilirsiniz yada daha önce cevaplanmış soruları inceleyebilirsiniz.

Soru Sor

Neden Hepsi Villa

Hepsi Villa, sahip olduğu geniş portföy ile size en uygun villaları sunar. Kiraladığımız villaların belirli kalitede olmasını denetler. Müşterilerine karşı dürüst ve güvenilir olmayı, müşteri memnuniyetini en üst düzeye taşımayı ilke ediniriz. Firmamız, tatilinizin başlangıcında ve tatil sürecinde hep yanınızdadır.

Ayrıntıları Göster

Özel Hizmetler

Hepsi Villa, tatilinizi en konforlu şekilde geçirmeniz için her türlü hizmeti sunar. Villarımız konaklama öncesinde temizlenir, gerekirse konaklama sürecinde size özel söför, temizlikçi, ahçı, güvenlik tahsis edilebilir. Her türlü isteğinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Ayrıntıları Göster

X
Deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi ziyaret etmeye devam ederek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi
Yukarı Whatsapp Telefon