Sakarya
BÖLGEDEKİ VİLLA SAYISI...
ŞU ANKİ HAVA DURUMU...°

Sakarya Kiralık Villa ⭐ HepsiVilla’dan Sakarya Villa Kiralama Hizmeti

Marmara Bölgesi’nin Çatalca-Kocaeli Bölümünde yer alan Sakarya, on altı ilçeye sahip olup, toplamda 1.010.700 kişilik il nüfusu bulunmaktadır.İsmini kurulu olduğu yerde Karadeniz’e dökülen Sakarya Nehrin’nden almaktadır.Sakarya’nın kuzeyinde Karadeniz, batısında Kocaeli, Bursa, doğusunda Düzce ve güneyinde de Bolu ile Bilecik bulunmaktadır.Sakarya ilinin yer aldığı coğrafi bölge, en eski çağlardan beri çeşitli kavimlerin gelip geçtiği göç yolları üzerinde bulunmaktadır. Bilinen ilk tarihi Hitit Dönemine kadar uzanmaktadır.Hititler Anadoluda ilk siyasi birliği kuran medeniyet olmasıyla bilinir.Hititlerden sonra ise bölgede Frigler ve Lidyalılar yaşamıştır.Tarihte Britanya Krallığı, Büyük iskender İmparatorluğu, Roma ve Bizans himayesinde kalan Sakarya; 1071 yılında Selçukluların, 1291 yılında ise Osmanlı İmparatorluğunun egemenliğine girmiştir.1921’de Yunan işgaline uğrayan Sakarya 21 Haziran 1921 yılında Türkler tarafından geri alınmıştır ve bu tarih Sakarya’da Kurtuluş günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Sakarya ilinin bilinen tarihi Hititlerle başlar. Anadolu’da ilk siyasi birliği kuran Hititler, bu bölgeyi sınırları içinde bulundurmuşlardır.Hitit Devletinin bölünmesiyle birlikte bölge Friglerin ve sonrasında Lidyalıların eline geçmiştir.Sonrasında Persler bölgede hakimiyet kurdu. M.Ö. 1. asırda Roma İmparatorluğu, Britinya Krallığı ile birlikte bu bölgeyi alarak kendi topraklarına kattı.1071 Malazgirt Zaferinden sonra, Anadolu Fatihi Kutalmışoğlu Süleyman Şah emrindeki Türk ordusu, bütün Anadolu gibi Sakarya bölgesini de fethetti. Birinci Haçlı Seferinde İznik terk edilerek başşehir Konya’ya taşındı. Bu bölge (Sakarya) ve Kocaeli yeniden Bizans’ın eline geçti. On dördüncü asırda Orhan Gazi devrinde, Kocaeli ve Sakarya bölgesi, ikinci defa fetholunarak Osmanlı Devletinin sınırları içine alındı ve o tarihten bu yana Türk hakimiyetinde kaldı.

Sakarya bulunduğu konum itibariyle İstanbul-Ankara geçiş yolu üzerinde yer aldığı için birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.Sakarya doğal güzellikleriyle ön plana çıkmış bir şehir olduğu için gelmişken görebileceğiniz bazı yerleri sizin için derledik. 1)Sapanca Gölü:Eşsiz bir doğanın içerisinde konumlu bulunan göle gidip şehir hayatının yaratmış olduğu stresi atabilirsiniz.Ayrıca Sapanca Gölü’nde sörf, yelken ve kürek yarışlarının da yapıldığı bir yer olması nedeniyle de ziyaretçi akınına uğramaktadır. 2)Sakarya Müzesi:ilk defa 12 Ocak 1989 tarihinde, İl Kültür Müdürlüğü bünyesinde büro hizmetlerine başlamış, 7 Mart 1989 tarihinde şimdiki yerine taşınmıştır. Müze, il sınırları içerisinde bulunan arkeolojik ve etnografik eserleri toplayarak yapılan teşhir düzenlemesi sonrasında, 21 Haziran 1993 tarihinde halkın ziyaretine açılmıştır. 3)Deprem Müzesi:Deprem Kültür Müzesi, 17 Ağustos 1999 yılında yaşanan Marmara Depremi’nde hayatını kaybedenleri anmak, yaşananları anlatmak ve hatırlatmak amacıyla yapılmış müzedir. 4)Beşköprü:Bizans İmparatoru Justinianus (527-565) tarafından MS 558-560 yıllarında yaptırılan bu taş köprü, 365 metre uzunluğunda, 9,85 metre genişliğinde olup toplam 12 kemerlidir. Köprünün batı ucunda tak izi, doğu ucunda apsisli yapı ve köprü ile ilgili tonozlu yapı kalıntıları bulunmaktadır. 5)Acarlar Longozu:Sakarya’nın kuzeyinde Karasu ve Kaynarca ilçeleri arasında yer alan Türkiye’nin tek parça halindeki en büyük longoz ormanıdır.

Sakarya’da gece hayatı bakımından eğlenebileceğiniz birçok bar, pub, kafe bulunmaktadır.Özellikle Karasu ilçesi eğlence konusunda oldukça canlıdır.

Her yörenin kendine has mutfağı, damak tadı ve ürünleri bulunmaktadır.Sakarya mutfağının meşhur yemekleri arasında mutlaka deneyimlemeniz gereken lezzetler arasında; Çerkez tavuğu, ezme fasülye, Adapazarı usulü kuzu but, pekmezli ayva dolması, bulgur çorbası, hımbıl çorbasıdır.

Sakarya’ya geldiğiniz zaman Sakarya Park’ta gezebilir, Akm’deki etkinliklere katılabilirsiniz.Bunlar haricinde ise Sapanca Gölü’nü ziyaret edebilir buradaki yarışları izleyebilirsiniz.Müzeleri gezip kültür turizmi yapabilirsiniz.

Sakarya’ya karayolu ve demiryoluyla ulaşım imkanı bulunmaktadır.Havayolunu tercih eden tatilseverler için en yakın havaalanı İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’dır.Buraya olan uzaklık ise 120 km’dir.Şehiriçi ulaşım için düzenli saatlerde kalkan toplu taşıma araçları mevcuttur.Özel araç, toplu taşıma, taksi ile şehiriçi ulaşımınızı sağlayabilirsiniz

Merak Ettikleriniz

Villa tatili hakkında en çok merak edilen başlıklar
Sorular ve Cevapları

Aklınıza takılan tüm soruları sayfamıza yazabilir hızlıca cevaplara ulaşabilirsiniz yada daha önce cevaplanmış soruları inceleyebilirsiniz.

Soru Sor

Neden Hepsi Villa

Hepsi Villa, sahip olduğu geniş portföy ile size en uygun villaları sunar. Kiraladığımız villaların belirli kalitede olmasını denetler. Müşterilerine karşı dürüst ve güvenilir olmayı, müşteri memnuniyetini en üst düzeye taşımayı ilke ediniriz. Firmamız, tatilinizin başlangıcında ve tatil sürecinde hep yanınızdadır.

Ayrıntıları Göster

Özel Hizmetler

Hepsi Villa, tatilinizi en konforlu şekilde geçirmeniz için her türlü hizmeti sunar. Villarımız konaklama öncesinde temizlenir, gerekirse konaklama sürecinde size özel söför, temizlikçi, ahçı, güvenlik tahsis edilebilir. Her türlü isteğinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Ayrıntıları Göster

X
Deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi ziyaret etmeye devam ederek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi
Yukarı Whatsapp Telefon